Choroby cywilizacyjne

Powszechne choroby, które w pierwszej fazie mogą przebiegać bezobjawowo

Szkodliwość palenia tytoniu

Czy jest to bezpieczniejsza alternatywa, która nie niesie negatywnych konsekwencji zdrowotnych? E-papierosy często przypominają swoim wyglądem tradycyjne papierosy tytoniowe. Te nowej generacji o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego umożliwiają modyfikacje składu chemicznego tworzonego przez nie areozolu. Roztwór inhalacyjny (e-liguid) ulega podgrzewaniu w temperaturze ok. 200-300oC tworząc przy tym aerozol, dostarczany drogą inhalacji do układu oddechowego użytkownika. Zawiera on w swoim składzie takie substancje chemiczne jak: glikol propylenowy i/lub glicerynę, wodę lub etanol, nikotynę oraz dodatki smakowo-zapachowe (ponad 8000 różnych smaków ). Tak szeroki wybór smaków może potencjalnie zwiększyć atrakcyjność używania oraz zachęcić coraz młodsze osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

Czytaj więcej

Choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność krążenia)

Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka chorób układu ...

Czytaj więcej

Nowotwory (płuco, pierś, jelito grube, prostata, szyjka macicy)

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce i stanowią istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodych i w średnim wieku (25-64 lata).

Czytaj więcej

Zaburzenia metaboliczne - osteoporoza

Osteoporoza jest schorzeniem układu kostnego, które doprowadza do zwiększonej łamliwości kości. Jej główne cechy to zmniejszenie masy kostnej ...

Czytaj więcej